India
Planten en dieren in Spanje
Beelden Spanje

De plantengroei is zeer rijk door de grote variatie in klimaat, hoogte en bodemgesteldheid. Het aantal endemische soorten is groot als gevolg van de geïsoleerde ligging; de Pyreneeën vormen een barrière voor migratie van soorten. Over verreweg het grootste deel van het oppervlak overheerst de mediterrane flora. De typische bosformatie met steeneik is grotendeels vernietigd en veelal vervangen door maquis (zie macchia). Deze bestaat uit heesters met o.a. Cistus, Spartium, Genista, heidebrem en rozemarijn. Zomergroene loofbossen komen vooral in Noord-Spanje voor. Karakteristiek is de donzige eik op plaatsen met een neerslag van ten minste 800 mm per jaar, ook in de Pyreneeën, het bergland van Castilië en de Sierra Nevada.

Bossen met eik, beuk, berk, es en kastanje in Noord-Spanje vertonen overeenkomst met Midden-Europese bossen. In de naaldbossen van het hooggebergte komen lariks en arve voor. Grote delen van de hoogvlakte bestaan uit steppeachtige vegetaties, in het zuidoosten met Stipa tenacissima, elders met zoutminnende soorten van melde en loogkruid op zoute bodem. In het Atlantische noordwestelijke deel komen op de berghellingen uitgestrekte heidevelden voor met struikheide, dopheidesoorten, zoals rode dopheide, en gaspeldoornsoorten.

Dierenwereld

De dierenwereld is Zuid-Europees-mediterraan van karakter met een aantal Afrikaanse elementen (kameleon, genetkat, mangoeste e.a.), die noordwaarts doordringen

Het voorkomen van een aap (de magot) op de rots van Gibraltar is vermoedelijk secundair van aard (oorspronkelijk door de mens ingevoerd?). Van de grote zoogdieren komen o.a. nog voor bruine beer, wolf, lynx, wilde kat, wild zwijn, damhert, edelhert, ree, Spaanse steenbok en gems, hoewel een aantal van deze (zeer) zeldzaam is geworden; aan de bescherming van enkele van deze soorten wordt thans echter veel aandacht geschonken. Aan de kust van de Middellandse Zee komt nog zeer zeldzaam de monniksrob voor. De vogelwereld is rijk; de ooievaar en een aantal soorten grote roofvogels zijn hier en daar nog betrekkelijk algemeen. Een van de opvallendste vogelsoorten is de blauwe ekster, die in Midden- en Zuid-Spanje voorkomt en (naast Portugal) verder slechts in China wordt aangetroffen. Wat reptielen betreft behoort Spanje tot de rijkste landen van Europa. Aan de kusten van de Middellandse Zee wordt o.a. op tonijn gevist.

De natuurbescherming begint goed van de grond te komen; hierbij blijkt een voordeel te zijn dat door de plaatselijke concentratie van de bevolking grote gebieden nauwelijks bewoond zijn, waardoor de natuur hier en daar nog weinig verstoord is. Van de nationale parken zijn te noemen: Montaña de Covadonga in het Cantabrisch Gebergte met bruine beer, wolf en gems;

Dieren in Spanje
Dieren in Spanje. Beeld E. Buchot
Valle de Ordesa in de Pyreneeën met bruine beer, lynx, gems, steenbok, lammergier, steenarend, aasgier en vale gier; in het zuiden het wereldberoemde nationale park Doñana (El Parque Natural Entorno de Doñana) in de delta van de Guadalquivir. Dit laatste is vooral bekend wegens de roofvogels (grootste concentratie van soorten in Europa, o.a. drie soorten gieren, keizerarend en slangenarend als broedvogels), maar ook om de kust-, water- en moerasvogels, terwijl het eveneens van immens belang is voor de vogeltrek. Aan zoogdieren huisvest het nationale park Doñana o.a. lynx, wilde kat, otter, mangoeste en genetkat en misschien soms nog zwervende wolven. Dit reservaat behoort tot de belangrijkste in Europa; de toekomst is ten dele wellicht niet zo zeker als wel gewenst zou zijn. Emmanuel Buchot en Encarta. Meer info op landenweb.net
Aangepast zoeken